• Witamy w firmie KRK Partners i zapraszamy do kontaktu.

Czy trudno jest pozyskać finansowanie od instytucji pozabankowych?

img

03

Maj

Czy trudno jest pozyskać finansowanie od instytucji pozabankowych?

2021-05-03 POŻYCZKI

Na rynku finansowym istnieje wiele produktów finansowych oferowanych zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe. W przypadku finansowania bankowego, możliwość pozyskania kredytu często ograniczona jest wieloma czynnikami, między innymi obniżoną zdolnością kredytową lub negatywną historią w Biurze Informacji Kredytowej. Oprócz tego, weryfikacja wymaganych przez banki wniosków wymaga dostarczenia wielu dokumentów i wypełnienia niekiedy skomplikowanych formalności, co ostatecznie wpływa na wydłużenie procesu analizy. Jeżeli więc nie posiadamy wystarczająco dużo czasu na tego typu działania, alternatywnym rozwiązaniem stają się pożyczki pozabankowe. Charakteryzują się one bardziej liberalnymi zasadami analizy wniosków pożyczkowych, między innymi dotyczącymi zdolności, a także indywidualnym podejściem do sytuacji danego klienta.

Również zdaniem klientów, finansowanie instytucji pozabankowych jest łatwiej dostępne, a procedura wymaga mniej formalności. W przypadku naszego funduszu, oferta skierowana jest do przedsiębiorców aktywnie prowadzących działalność gospodarczą, lecz z różnych powodów mających utrudniony dostęp do finansowania bankowego. Co więcej, jest ona również dedykowana osobom, które nie mają najzwyczajniej w świecie czasu na decyzję w trybie bankowym. Najlepiej widać to przy kredytach o dużym wolumenie czy kredytach inwestycyjnych, gdzie weryfikacja wniosku w banku zazwyczaj wydłuża się do dwóch lub trzech miesięcy, bez gwarancji pozyskania dofinansowania.

Instytucje pozabankowe wyróżnia zatem to, że trudności w pozyskaniu dofinansowania jest naprawdę niewiele w porównaniu do działalności bankowej. Największą przeszkodą, jaka może spotkać klienta, jest brak zabezpieczenia finansowego w postaci nieruchomości. Jest to problematyczne, gdyż udzielane przez nas dofinansowanie jest zabezpieczane na własności klienta, więc osoba nie posiadająca swojego mieszkania, domu, czy też budynku komercyjnego niestety będzie miała utrudniony dostęp do dodatkowych środków pieniężnych. Oczywiście jest na to rozwiązanie – jeżeli ktoś z rodziny lub ze znajomych ma nieruchomość i byłby chętny jej użyczyć, to jak najbardziej jesteśmy otwarci na tego typu zabezpieczenie.

Dzięki doświadczeniu i odpowiednim kompetencjom, jesteśmy w stanie opracować indywidualne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który posiada sensowny i możliwy do zrealizowania cel biznesowy. Każdy wniosek jest u nas dogłębnie analizowany, bez straty na szybkości podejmowania decyzji. Moim zdaniem dzieje się tak dzięki zaangażowaniu zespołu i przede wszystkim prawdziwej chęci pomocy klientom, co widoczne jest w działaniach naszego działu sprzedaży, decydentów i analityków. Mając wieloletnie doświadczenie w pracy w instytucjach bankowych wiem, że proces takiej analizy w przypadku banku wygląda zupełnie inaczej. Klienci są traktowani „zerojedynkowo”, a weryfikacja wniosków kredytowych postępuje według bardzo sztywnych zasad i szablonów postępowania. Wystarczy, że ominie się lub nie wpasuje w jedną z wytycznych, aby automatycznie otrzymać decyzję odmowną, bez możliwości odwołania. My natomiast podczas spotkań z klientem podejmujemy dyskusję i szukamy indywidualnych rozwiązań. Stąd można powiedzieć, że jest to naprawdę zupełnie inny świat niż tradycyjna bankowość.

Za granicą instytucje pozabankowe istnieją już od bardzo wielu, wielu lat i cieszą się ogromnym zaufaniem przedsiębiorców. W przypadku rynku finansowania pozabankowego w Polsce – temat ten dopiero jest w fazie rozwoju. Z racji nieznajomości branży i stereotypów, wielu polskich przedsiębiorców podchodzi do kwestii finansowania pozabankowego bardzo ostrożnie, dlatego tak ważna jest odpowiednia, bezpośrednia praca z każdym klientem. Widząc jednak nasze sukcesy, z dużą nadzieją patrzę w przyszłość i liczę na wzrost pozycji instytucji pozabankowych w najbliższych latach. Polska od kilku lat zmierza w tym kierunku stając się coraz bardziej profesjonalnym uczestnikiem rynku a tym samym zyskując grono lojalnych i powracających klientów.